loading...
بانک اطلاعات سردرد
آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
مقاله دانشگاهی علمی درمورد دستگاه های دیجیتال 3 1765 avideh
تاثیر بسته یندی مواد غذایی بر سر درد 2 649 avideh
سردرد در طب سنتی ایران 6 3058 bamdadlly22
بهترین فروشگاه های اینترنتی خرید موبایل 0 458 meysam
تازه های خدمات جوش لیزر در شرق تهران 0 464 nik952148
بهترین نرم افزار های شماره مجازی برای دور زدن تحریم ها 0 548 virtualnumber
درمان جدید وبدون عارضه سردردهای میگرنی 1 1656 bitamarzi
داروي گياهي تاناستوم كاهش موثر سردردهاي ميگرني 6 29953 bitamarzi
گفتار درمانی کودکان چیست؟ 0 553 avaseo
چگونه از دچار شدن به سردردهای روزانه جلوگیری کنیم؟ 5 3562 web22
تومور 11 7528 ratin
درمان گیاهی برای سردرد 2 2011 rhinosh96
درمان میگرن با استفاده از داروهای میگرن کات و میگری هیل 0 695 sziaee
درمان میگرن با متافیزیک 2 1579 sziaee
تومور مغزی 4 4070 rhinosh96
چگونه از ابزار disavow tools استفاده کنیم؟ 0 829 skaller
نشانه های مهم سرطان که هر ایرانی باید آن ها را جدی بگیرد. 6 5342 pedram
سردرد عصبی یا میگرنی 1 1658 moein1
تیر کشیدن عجیب 0 860 hasty20
همه انواع اصلی سردرد (2) - سردردهای ثانویه - علایم، علل، و درمان 0 1128 rezadehghan

سردرد های تومور مغزی

Brain tumor headaches

در این پست مقاله ای جدید و ارزشمندی را در خصوص مسئله بسیار حساس سردرد در تومور مغزی از معتبرترین پایگاه های علمی جهان استخراج و ترجمه کرده ایم، همانطور که می دانید اغلب کسانی که دچار سردرد هستند و یا می شوند همیشه از اینکه نکند خدای ناکرده مبتلا به تومور مغزی یا همان سرطان مغز باشند، هراس دارند و همین ترس ختی باعث می شود که از مراجعه به پزشک خودداری کنند و به نوعی از روبرو شدن با واقعیت وحشت دارند؛ ولی واقعیت اینجاست که تومورهای مغزی نادر هستند.

وبسایت بانک اطلاعات سردرد در این مقاله به تمام سوالاتی که ذهن شما عزیز مبتلا به سردرد را مشغول و نگران کرده است پاسخ می دهد، امیدواریم که با مطالعه این مقاله نگرانی شما برطرف گردد اما اگر خدایی ناکرده بر نگرانی شما افزوده شد امیدواریم که با مراجعه سریع به پزشک و انجام درمان های لازم به سرعت مداوا شوید ، و این را هم باید بدانید که در تمام سرطان ها خصوصا در تومور های خوش خیم و بدخیم (سرطانی) مغزی مراجعه به موقع در ابتدای ظهور عارضه، در کنترل و درمان آن بسیار موثر است.

بانک اطلاعات سردرد

سردرد یکی از نشانه های تومور مغزی

آنچه باید درباره سردرد های تومور مغزی بدانیم
هنگامی که سر درد به سمت وخیم تر شدن برود و اثری از فروکش در آن دیده نشود طبیعتا احتمال دارد عامل جدی تری مانند تومور مغزی داشته باشد.
سردردها یکی از نشانه های تومورهای مغزی هستند و آن دسته از سردرد ها که مرتبط با تومور هستند مشخصات متفاوت تری نسبت به سایر سردردها دارند که در ادامه با آن ها آشنا می شویم. (جهت آشنایی با سایر نشانه های تومور مغزی -اینجا کلیک کنید- )
اولا این مهم هست که بدانیم تومورهای مغزی از شیوع کمی برخوردارند و کسانی که علت سردرد آن ها تومور تشخیص داده می شود بسیار کم هستند، سردرد های مزمن معمولا به علل کم خطر تر دیگری وابسته هستند مانند میگرن،آلرژی، مشکلات عمومی در بینایی و غیره. (بسیاری از سردرد ها علل ساده ای دارند جهت آشنایی با این عوامل - اینجا کلیک کنید-)

تصویر تومور مغزی


چه عواملی موجب بروز سردرد در افراد مبتلا به تومور مغزی می شود؟
افزایش فشار داخل جمجمه ای (IICP) معمولا عامل اصلی بروز سردرد در افراد مبتلا به تومور مغزی(دارای غده در مغز) می باشد. IICP به معنای افزایش فشار به مغز است که می تواند در اثر افزایش مایعات، تورم و آماس مغز، و یا بوجود آمدن توده باشد.
در داخل جمجمه تنها فضای کافی برای مغز و مقداری مایعات معمول می باشد، هرچیز مازادی خواه مایع باشد یا بافت موجب اشغال فضا در محفظه داخل جمجمه شده و فشار داخل آنرا بالا می برد.

تصویری از یک تومور مغزی


خصوصیات سردرد های ناشی از تومور مغزی:
به طرز شگفت آوری سردرد هایی که علل غیر عادی دارند اولین نشانه و تجربه ای تازه برای شخص هستند اگر آن مبتلا به تومور مغزی باشد، دیگر نشانه ها و علامت های وجود تومور در مغز مانند: تشنج،تغییردر حواس بینایی و شنوایی، کاهش بنیه و توان دست ها و پاها، کاهش توانایی های مغزی و شناختی،، اغلب جزو علایم اولیه هستند.
معمولا اعتقاد بر این بوده که از عوامل کلاسیک ابتلا به تومور مغزی سردرد از نوع سردردهای صبحگاهی است اما تحقیقات و پژوهش ها نشان داده که این همیشگی و قطعی نیست،
اکثریت مردم از سردرد های شدید و ناتوان کننده رنج نمی برند سردرد هایی که فرد را از شدت درد از خواب بیدار می کند، سردردهایی که موجب بیدار شدن از خواب می شوند ممکن است بسیار مهم و جدی باشند و نیازمند پیگیری اما به طور قطع و یقین نمی توان گفت که عامل آن ها تومور مغزی می باشد، گرچه بیمارانی که مبتلا به تومور مغزی هستند معمولا از چنین سردرد هایی گلایه دارند.
درد را می توان به صورت های : کسل و خسته کننده، شدید، و ضرباندار توصیف کرد، در دراز مدت سردردها ممکن است بیشتر تکرار شوند و همچنین همچنین شدت آنان افزایش یافته و کم کم دائمی شوند بگونه ای که دیگر تحمل آن ها آسان نباشد؛ تغییر در حالت بدن می تواند موجب بدتر شدن آن سر درد ها شود خصوصا در حالت دراز کش ممکن است درد بیشتر شود، همچنین آن ها می توانند در اثر سرفه یا عطسه بدتر شوند.
این ها فقط نمونه هایی از مشخصات تومور های مغزی می باشند، تومور های مغزی بسیار پیچیده هستند و هر شخصی ممکن است تجربه ای خاص خود از سردرد هایی داشته باشد که ممکن است این شاخصه ها را داشته باشند یا اصلا نداشته باشند.

تومور مغزی و سردرددلایلی که پزشک شما ممکن است بخاطر آنها به وجود تومور مغزی شک کند:
هنگامی که شما با شکایت از سردردهای مکرر به دکتر پزشک مراجعه می کنید او در ارتباط با سردردی که دارید از شما تعدادی سوال می پرسد، این کمک شایانی به او می کند تا به علت سردرد شما پی ببرد و بررسی کند که آیا خدایی ناکرده مبتلا به تومور مغزی هستید یا خیر، بطور مثال می پرسد که چه چیز هایی و چگونه سردرد شما را بدتر می کند و اینکه کی و کجا اولین بار این سردردها به سراغ شما آمدند؛ این سوالات مهمترین فاکتور ها و شاخصه ها را در این خصوص در بر دارد .
همانطور که گفتیم پزشک شما چندین سوال درباره سردری که از آن شکایت دارید، از شما می پرسد، در ادامه این مقاله در وبسایت بانک اطلاعات سردرد تعدادی از این سوالات را که عموما پرسیده می شوند به همراه پاسخ های احتمالی شما مورد بررسی قرار می دهیم:

1- آیا شما اخیرا دچار سردرد و یا قبلا سردرد داشته اید ؟
اگر فرد سابقا هم از سردرد رنج می برده و همچنین بیماری  که از آلرژی (حساسیت) و میگرن رنج می برند، نگرانی زیادی برای پزشک ایجاد نمی کند اما کسی که اخیرا به شکلی ناگهانی دچار سردرد شده شک پزشک را به مسائل خطیر و جدی تر می برد، همچنین افرادی که سابق سردرد هایی داشته اند اما جدیدا آن سردرد ها از لحاظ شدت، محل درد و تاثر پذیری از دیگر علائم دچار تغییر شده اند توجه پزشک را به خود جلب می کنند. تغییر در خصوصیات سردرد می تواند از علائم ابتلا به تومور مغزی باشد.

2- از چه داروهایی برای کاهش سردرد خود استفاده می کنید و آیا آنها مؤثر هستند ؟
هنگامی که دکتر شما از شما می پرسد که برای کاهش سردرد خود چه کارهایی انجام می دهید بسیار کامل و صادقانه به او پاسخ بدهید. به او درباره هر دارویی که مصرف می کنید (مانند آسپرین،بروفن،استامینوفن و...) داروهای گیاهی و نسخه های دارویی که دارید توضیح بدهید، حتی نسخ و داروهای مسکن تجویز شده برای دیگر بیماری های شما و حتی دیگر اشخاص بسیار مهم هستند که برای پزشک (دکتر) خود  توضیح بدهید. او درباره شما قضاوت خاصی نخواهد کرد بلکه او می خواهد بداند سردرد شما به داروهای مختلف ضد درد چگونه واکنش نشان داده است. معمولا سردرد های مرتبط با تومور های مغزی با داروها تسکین پیدا نمی کنند، وقتی هم OTC (داروهایی که بدون نیاز به نسخه هستند) و هم نسخه های کاهنده درد و مسکن اثر گذار نباشند پرچم قرمز هشدار به پزشک نشان داده می شوند و او احتمال می دهد که عارضه خطرناکی وجود داشته باشد.
**توجه داشته باشید که شما نباید از نسخه های دیگران استفاده کنید و همچنین نباید بدون تجویز پزشک خود اقدام به مصرف دارو نمایید.

تومور مغزی-brain tumor3- سردرد شما بهتر شده یا بدتر و تاثیر حرکت بر روی آن چگونه است؟
اگر سردرد شما بدتر شده است و همچنین اگر در اثر خم و دلا شدن و حرکاتی نظیر عطسه و سرفه دچار افزایش درد ناگهانی می شوید مسئله را حتما به پزشک بگویید، سردرد های ناشی از تومور مغزی با این حرکت ها (معمولا) دچار تشدید درد می شوند.

4- آیا تا حالا تجربه حالت تهوع و یا اسفراغ داشته اید؟
حالت تهوع و همچنین استفراغ به همراه یک سردرد می تواند نشانه و علامتی از وجود تومور مغزی باشد،تهوع و استفراغ خود نشان دهنده وجود یک بیماری است اما در صورتی که با سردرد همراه نباشد نشانه تومور مغزی نمی باشد.


تحقیق و ترجمه: وبسایت بانک اطلاعات سردرد


منابع:
Sources:

 1. DeAngelis, Lisa M. Brain Tumors N Engl J Med 2001 344: 114-123
 2. S. M. Chang, I. F. Parney, W. Huang, F. A. Anderson Jr, A. L. Asher, M. Bernstein, K. O. Lillehei, H. Brem, M. S. Berger, E. R. Laws, et al. Patterns of Care for Adults With Newly Diagnosed Malignant Glioma JAMA, February 2, 2005; 293(5): 557 - 564.
 3. S. M, A C Lamont, N A Alias, and M N Win Red flags in patients presenting with headache: clinical indications for neuroimaging Br. J. Radiol., August 1, 2003; 76(908): 532 - 535.
 4. Related Articles
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط مجید در تاریخ 1395/07/02 و 22:13 دقیقه ارسال شده است

من حدودا سه روزه که دور فرق سرم درد میکنه عصرا بیشتر اینطوری میشم دلیلش چیه سردردش طوریه که ادمو عصبی میکنه؟؟؟؟دکتر مراجعه کنم خطرناکه یا نه ممنون؟

این نظر توسط فاطمه در تاریخ 1394/12/04 و 19:06 دقیقه ارسال شده است

با سلام
دختر ٢٠ ساله هستم هميشه سر درد داشتم ولى الان حدود يه ماهه كه سر دردم با قبلا فرق كرده و فقط شقيقه سمت چپ سرم تير ميكشه همزمان گوش سمت چپم هم تير ميكشه سر گيجه و حالت تهوع هم دارم اما نه هميشه وقتى خم ميشم يا سرفه ميكنم شديدا سرم درد ميگيره خيلى بى حال شدم و موقع درس خوندن تمركز ندارم كدئين كه مصرف ميكنم بهتر ميشم ولى نه كاملا گاهى وقتا هم دست و پا هام شروع به سوزن سوزن ميكنه ميخواستم ببينم كه اين علايم ها ميتونن تومور مغزى باشن يا نه
با تشكر

این نظر توسط farhad azari در تاریخ 1394/11/22 و 19:17 دقیقه ارسال شده است

با سلام و خسته نباشيد خدمت شما و ممنون از بابت مطالبتون .
ولي بايست گفت من قبلا ب سينوزيت مبتلا بودم و با پيشرفت ان ب ميگرن و سردرد هاي مكرر تبديل شد تا جايكه از شدت سر درد داشتم ديونه ميشودم .
ب مرور و با پيگيري هاي ك به دكتر داشتم تشخيص دادن ك غده داشتم حتي با ازمايشاتي از جمله MRI دكترم ب اين نتيجه رسيد ميخوام بكم ك ميشه با ي سردرد ك من زياد گوش نميدادم و پي گير نبودم ادم از ي مريضي خيلي كوچك ب مريضي بزرگتر تبديل شد ك از شانس من اين نتيجه در من صدق كرد و جز ادماي نادر شدم ...
مواظب سلامتيتون باشيد .
موفق باشيد

این نظر توسط اگرین در تاریخ 1394/11/08 و 23:55 دقیقه ارسال شده است

سلام
من ۱۸ سالمه و دخترم کلاس دوم ک بودم مبتلا ب سرطان خون(all) بودم و با شیمی درمانی خوب شدم.و سال دوم راهنمایی قطع درمان شدم.همون سال دوم برای اولین بار تشنج کردم و از اون موقع تشنجم شروع شد .فک کنم تا حالا پنج شیش باری تشنج کردم.و یادمه ی بارش نصف شب تو خواب ک تشنج کرده بودم از تختم افتاده بودم پایین و سرم ب دیوار اتاقم خورده بود وقتیم ک بهوش اومدم تو بیمارستا از درد سرم اروم و قرار نداشتم و فورا رفتیم تهران ام ار ای گرفتن گفتن جای نگرانی نیست.و الان دو سالی میشه ک دپاکین مصرف میکنم روزی دو عدد.در مورد عوارض قرصمم خیلی چیزا خوندم شاید مال اون باشه اما جدیدا حالم دیگه خیلی بد شده واقعا خسه شدم.سر درد داشتم قبلا ولی خیلی خیلی کم بود اونم بخاطر نارحتی و اینا بود خودم میدونستم اما الان دو ماهی میشه هر روز سردردم شدید تر میشه واقعا غیر قابل تحمل شده دو هفته اس ک وقتی صبحا بیدار میشم و چشامو باز میکنم سرم تیر میکشه وحشت ناک درد میکنه و وقتیم میرسم مدرسه بیشترو بیشتر میشه از گیج گاهم شروع میشه تا پشت گوشم اما از داخل درد میکنه.سرم گیج میره چشام همش سیاهی میره حتی بعضی وقتا اینقد جلو چشام سیاه میشه زود میشینم میگم نکنه بیوفتم بعد اروم اروم بلند میشم حالا هم ی ماهی میشه ک خیلی حالت تهوع دارم ینی تو هفته چهار پنج روزش حالم بهم میخوره بدنم میلرزه و بعد از دو سه ساعت دیگه خیلی بهم فشار میادو استفراق میکنم بیشتر مواقع بخاطر سردرد شدید حالت تهوع پیدا میکنم ولی وقتی یهویی استفراق میکنم بعدش سردردم شروع میشه چشامم قبلا ضعیف بود خیلی خیلی کم بود نیاز ب عینک نداشتم اما الان شماره چشم ۲ هستش عینک نزنم دیگه هیچی نمیبینم لطفا کمکم کنید خیلی نگرانم خیلی میترسم.
پاسخ : سلام،
عرض کرده بودیم سوالات خود را در انجمن مطرح نمایید
شما زحمت زیادی برای تایپ مطالب کشیده اید سوال را از طرف شما در انجمن درج میکنیم.

این نظر توسط حسین در تاریخ 1394/09/20 و 18:29 دقیقه ارسال شده است

باسلام وتشکر از اطلاعات وراهنماییتون
خانمم 30 ساله ودارای تومورمغزی بدخیم وغیرقابل جراحی هست وپزشکان ناامیدانه تجویزرادیوتراپی وشیمی درمانی دادن... ماهم انجام ندادیم وصرفا درمان سنتی وگیاهی والبته امیدبه خدا داریم...
الان چندوقته سردردهاش خیلی شدیدشده وتوی خواب از شدت دردناله میکنه وبیدارمیشه.از سنگینی سرش هم شکایت میکنه.
آیا داروی مسکنی براش هست؟؟؟
ممنونم

این نظر توسط الا در تاریخ 1394/09/07 و 19:48 دقیقه ارسال شده است

سلام من ۲۰سالمه مدتیه تمام سمت راست بدنم میسوزه وکسلم گاهی هم وقتی درازم سردرد دارم چشامم ک ضعیف شده احتمال داره تومور داشته باشم تورو خدا کمک کنید در ضمن من کم کاری تیرویید دارم

این نظر توسط محمود در تاریخ 1394/08/12 و 17:46 دقیقه ارسال شده است

سلام.پسر ده ساله ای دارم.چند ماه قبل در حین شوخی و صحبت یکدفعه سرش رو گرفت و بشدت شروع به گریه کرد ولی بعد از مدتی آروم شد.دلیلش رو که پرسیدیم گفت نیمه چپ و بالای سرش یکدفعه درد شدیدی گرفته و سریع هم ول کرده.خیلی جدی نگرفتم تا اینکه چند روز قبل هم مجددا همین حالت تکرار شد.بیشتر در حین فعالیت و تحرک این حالت ایجاد میشه.لطفا راهنماییم کنید.ممنون.

این نظر توسط farnia در تاریخ 1394/07/24 و 19:47 دقیقه ارسال شده است

سلام. من ۱۷سال دارم وقبلا (حدود دو سال پیش) دارای سردرد های کم بودم ک دکتر احتمالا علت ان را میگرن گفت
الان دو سه ماه سردرد های بسیار شدید دارم ک مثل قبل نیست و با هیچ مسکنی اروم نمیشه حتی با تعداد زیاد و از درد زیاد دندان هام هم سر میشه حالت تهوهای شدید ک در مواقعی ک معده ام پر باشه مواد غذایی و در مواقعی ک معده ام خالی باشه اسید معده باعث سوزش معده و روده هام میشه ولی از دهنم خارج نمیشه بیحسی بدنم و حالت سوزن سوزن شدن بدنم در زیاد نشستن نیز دارم سرگیجه های شدید و تاری دید هم دارم برای خوندن درس هم مانند گذشته نیستم و سریع نمیفهمم همه هم بهم گفتن رفتارم کلا عوض شده برخی مواقع هم دستم خشک میشه یااستخوانش درد میگیره دل درد های زیادی هم دارم و همینطور دستم ب طور زیادی حتی در موارد عادی هم میلرزه و در بعضی مواقع با بلند شدنم کلا بدنم سر میشه و هیچ چیز نمیفهمم تا دوسه دقیقه بعد ک ب خودم میام رو زمین افتادم و بدنم میلرزه گاهی اوقات قلبم نیز تیر میکشه اما اساسی ترین مشکل ام همان سردرد های همیشگی است در ضمن ازمایش خون دادم ک نرمال بوده و در عادت های ماهیانه ب مشکل بر خوردم ک ب دکتر متخصص مراجعه کردم و بعد از ازمایش و سونگرافی گفت هیچ مشکلی ندارم لطفا راهنمایی کنید ک احتمال مبتلا بودن من ب این بیماری چقدر است

این نظر توسط رضا در تاریخ 1394/07/07 و 13:08 دقیقه ارسال شده است

سلام
با تشکر از زحماتتون
من چند وقت که سر درد دارم، اما همیشگی نیست.وقتی که عصبی میشم یا موقع خواب اگر زیر سرم بد باشه یا اگه توی هوای آلوده باشم سر درد میگیرم. موقع سر درد پیشانی (بین دوتا شقیقه) و پشت چشمام درد میگیره و موقع خم شدن، عطسه کردن و زور زدن این درد بیشتر میشه. میشه راهنماییم کنید.
باتشکر

این نظر توسط سعید در تاریخ 1394/06/28 و 18:35 دقیقه ارسال شده است

سلام خسته نباشید.من بیست و چهار سال سن دارم.من وقتی دراز میکشم به هرطرف که میخام سرم همونجا درد میگیره و دردش به گوشام میزنه.به طوری که ازخواب پامیشم.موقع که از خواب پامیشم تا اخر روز گیرایی من کمتر میشه قابل احساس.کتاب میخونم یا سره کلاس میرم یا برای امتحان درس خوندم وقتی سره جلسه میرم قشنگ احساس میکنم.ممنون میشم راهنمایی م کنید و از نگرانی درم اورید.درپناه حق باشید


کد امنیتی رفرش
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعد
درباره ما
بانک اطلاعات سردرد ایران با هدف آموزش ، اطلاع رسانی و کمک به ریشه کنی درد مزاحم و رنج آور سردرد شروع به کار کرده است، و سعی دارد با پرداختن تخصصی و کاملا علمی و مستند به موضوعات مرتبط مانند تغدیه، داروها و مسکن ها، رفتارها، بیماری های التهابی مغزی، آسیب ها و خونریزی های مغزی، تومورها (سرطان مغز)، جراحات مغزی، مشکلات عروقی، عفونت های باکتریایی، ویروسی یا قارچی، سردرد های ناشی از عیوب فیزیولوژیک، و خلاصه هر آنچه که به سردرد ارتباط دارد به اهداف والای خود دست یابد.
***********

 رتبه جهانی و ملی ما را ببینید ! 

اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  اثر قهوه بر روی سردرد شما چگونه است؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 27
 • کل نظرات : 582
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 1433
 • آی پی امروز : 97
 • آی پی دیروز : 152
 • بازدید امروز : 545
 • باردید دیروز : 875
 • گوگل امروز : 2
 • گوگل دیروز : 4
 • بازدید هفته : 2,839
 • بازدید ماه : 8,469
 • بازدید سال : 89,416
 • بازدید کلی : 1,858,042